Перейти до вмісту

Винайдено у Львові

У Львові багато чого було зроблено та винайдено вперше в Україні, але є й такі винаходи, що були вперше виготовлені/спроектовані/придумані у світовому масштабі!

Винайдено та придумано у Львові:

📣 Гасова лампа – львівські фармацевти Ян Зех та Ігнацій Лукасевич у 1853 р. отримали рідину під час переробки нафти – ратифікат гасу і з допомогою майстра Братковського сконструювали першу у світі гасову (керосинову) лампу, яка до появи електрики використовувалася по всьому світу! Акцент тут саме на способі переробки нафти і отримання гасу з неї. Бо до того у світі його робили з вугілля, але наш спосіб був більш оптимальним)

📣 Повітряна куля на рідкому паливі з автоматичним пальником для підігріву в балоні – запущена у Львові у 1784 році всього лише за 9 місяців після того, як брати Монгольф’є запустили свою кулю, де пальним служила солома. Це ж який швидкий прогрес технології!

📣 Теорія і школа функціонального аналізу – львівський математик Стефан Банах став одним з основоположників цієї школи, а про Львівську математичну школу міжвоєнного Львова говорила вся Європа!

📣 Перша у світі вдала хірургічна операція з видалення виразки шлунка – проведена у 1881 р. доктором медицини, ректором Львівського університету Людвіком Антоном Ридіґером, засновником Львівської хірургічної школи.

📣 Вакцина від висипного тифу – винайдена у 1918 р. доктором Рудольфом Вайґлем. А першу дозу він випробував на собі!

І два сучасні винаходи:

📣 Гнучкий суперконденсатор – винахід, який увійшов до топ-100 світових революційних винаходів 2011 року! Якщо коротко – переносна компактна система енергозбереження на сонячній енергії, яка кріпиться до будь-якої поверхні і може бути зарядним пристроєм.

📣 Гідрогелева пов’язка – це вже нанотехнології, які дозволили “вмонтувати” воду у поліпропілен. Винахід, пришвидшений війною, адже за його допомогою можна зупинити кровотечу, накласти на опік чи вогнепальну рану. Вже декілька разів був удосконалений.

А ви знали про ці винаходи?


Маріанна Гункевич

екскурсовод Львів

+380673538458, +380633087724

кодова фраза “нотатник мандрівника” дає знижку 10%