Перейти до вмісту

Річка Полтва у Львові, яка є але її нема

Як там Славко співає про Львів вже певно всі чули 😉. Трохи розкажу про ту нашу річку Полтва у Львові, яка і є, і нема 😜. Але відразу попереджаю, що фото не зі Львова, а з Рівного, просто дуже мені подобається ❤️, ну а ще розмірів Полтви точних не збереглось.

Річка Полтва

Так от, у Львові фактично до кінця ХІХ ст. була річка, як і в кожного порядного міста. Називалася вона Полтва і вирізнялася іноді дуже норовливим характером. Наприклад, на початку XVI ст. вона двічі розливалася так, що підмила міські оборонні укріплення.

Краєзнавці тих часів описували Полтву як частково судноплавну річку, але надто чітких параметрів немає. Опис звучить приблизно так, що до Львова річкою допливали барки з рибою з Балтійського моря.

Як Полтва Львову шкодила

У 1770р. Полтва знову наробила біди – вийшла з берегів. І то так сильно, що затопила підземелля, зокрема і крипти з похованнями. Після того міщани хвилювалися, чи не почнеться якась епідемія від затоплених тіл у криптах.

На цей час сучасний проспект Свободи виглядав приблизно так: річка, праворуч – мури і старе місто, а ліворуч – мочарі, болото, трясовина і мінімум будинків. Кажуть, там навіть можна було полювати на качок🦆🦆🦆

Ще двічі Полтва виходила з берегів:

  • 🔸 1853-го річка забрала життя дитини, а потік був такий сильний, що ніс навіть дерева, вирвані з корінням;
  • 🔸1872-го вода вирувала на передмісті востаннє: потонуло чимало свиней, котів та псів, а Марійська площа, де тепер пам’ятник А.Міцкевичу, стала суцільним болотом. До речі, на цьому місці колись був острівець посеред річки.

Після того міська влада за підтримки столиці – Відня, вирішили прибрати річку з вулиць Львова. В прямому сенсі Полтву закрили під землею, де вона досі тече попід центральними проспектами: Шевченка, Свободи, В.Чорновола.

Читайте також: Куди поїхати в Україні

Полтва була закрита у підземний бетонний тунель з колекторами і стала основою нової міської каналізаційної системи.

Напевно найвідоміші роботи, пов’язані з річкою – це перенесення її русла під час спорудження Оперного театру. Хоча, є легенда, що й досі в оркестровій ямі театру чути шум підземної річки. 💧💧💧


Маріанна Гункевич

екскурсовод Львів

+380673538458, +380633087724

кодова фраза “нотатник мандрівника” дає знижку 10%