Перейти до вмісту

ОРГАНІЗУЄМО ПОХОРОН НА ВАШ СМАК

Ні, це не реклами ритуальних послуг, 😉 екскурсії на “той світ” я ще не воджу, але можу заглянути з вами за завісу загробного життя у Львові. Під час прогулянки Личаківським некрополем, я завжди згадую найвідоміше похоронне бюро початку ХХ ст. у Львові – фірму “Конкордія”.

Ритуальні послуги завжди користувалися попитом у Львові. Бо, зрозуміло, що це життя і нікуди від того не дітися. Але саме цей заклад вважається найбільш успішним у похоронній галузі міста.

Пан Курковський, власник бюро, тримав головний офіс на вулиці Собеського (тепер Братів Рогатинців) і пропонував організацію похорону від найскромнішої до найдорожчої церемонії. “Будь-яка примха за ваші гроші” – це прислів’я діяло тут ідеально:

  • ⚰️ Кортеж на 6 пар чорних коней (або білих, гнідих чи ще інших) – легко: фірма мала у власності 34 коні;
  • ⚰️ Процесія з плакальниць у білих грецьких туніках – теж не проблема;
  • ⚰️ Оркестр, який супроводжує похід на цвинтар – взагалі нема питань;
  • ⚰️ Гробівець-готель – оце була справжня новинка: якщо у Львові помирала людина, яка мала бути похована в іншому місті чи смерть була така раптова, що родина не встигла підготувати власний гробівець чи могилу, то такого померлого ховали як належиться у цьому “готелі”. Там він мирно чекав, поки його місце останнього спочинку буде остаточно готове і його перепоховають;
  • ⚰️ Карета, відкритий катафалк чи інший транспортний засіб – цього теж було вдосталь і різного: бюро володіло 16-ма караванами для процесій і 2-ма ридванами, а ще каретами, возами та фургонами.

Читайте також: Куди поїхати в Україні

Одним словом, похоронний бізнес “Конкордії” був на високому рівні і успішно функціонував аж до Другої світової війни. Ціни на послуги компанії теж були різними: від 20 і до 400 злотих. А працювало там ~35 осіб. Це постійний персонал – в разі чого, то оркестр чи плакальниць наймали додатково.

Традиція пишних похоронів міцно вкорінилася в житті львів’ян і перші роки радянської окупації теж була присутня. А з часів “Конкордії” збереглася їхня реклама у Львівській газеті.


Маріанна Гункевич

екскурсовод Львів

+380673538458, +380633087724

кодова фраза “нотатник мандрівника” дає знижку 10%