Перейти до вмісту

Найбільший орган у Львові 🎶

Розповім сьогодні про найбільший орган у Львові, наголос на “А”. Органна музика завжди викликає піднесення і якийсь особливий вид “мурашок” по спині при її звучанні. А якщо ця музика лунає ще й з органу-велетня, то можна тільки собі уявити масштаб тих відчуттів! Чому лише уявити? Тому, що, на жаль, найбільший львівський орган був знищений війною та радянською окупацією.

Ґранд – найбільший орган у Львові

Так от, найбільший орган мав і відповідну назву – “Ґранд”. Його замовили для костелу св. Ельжбети, тепер церква святих Ольги і Єлизавети, у 1920-х роках. Виготовила орган відома в ті часи польська фірма братів Домініка і Вацлава Бернацьких (місто Влоцлавек), чиї органи замовляли по всій Європі. А Домінік ще й був офіційним постачальником двору імператора Австро-Угорщини.

Розміри “Ґранду” і справді вражали:

  • 🎶 73 голоси;
  • 🎶 420 регістрів;
  • 🎶 4260 трубок;
  • 🎶 три мануали і педаль;
  • 🎶 три безшумні електричні вентилятори.

А ще були додаткові спецефекти – звуки, які імітували дзвони і спеціальне відлуння, щоб здавалося ніби орган грає не в храмі, а на вулиці. Свідки говорили, що звук того органу було чути аж до Львівської Політехніки!

Монтували “Ґранд” теж досить довго, зважаючи на розміри, – почали у лютому 1925р, а завершили у липні 1926р. Його неоготичний стиль гарно поєднався з відповідним стилем самого храму.

Читайте також: ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА: храм науки і мистецтва

Але, під час Другої світової війни, храм постраждав від обстрілів – назовні й досі видно чимало слідів від снарядів. У повоєнний час на хорах ще були звалені купою свинцеві трубки і деякі деталі храму. А в роки радянської окупації будівлю перетворили на склад і багато елементів інтер’єру було знищено. Частину дерев’яних конструкцій органу передали в с. Малечковичі біля Львова (використали для іконостасу в місцевій каплиці), а метал, скоріше всього, просто здали на брухт. В храмі був розміщений склад.

З відновленням Незалежності України храм ожив – був переданий громаді УГКЦ, яка активно взялася за реставрацію. От тільки “Ґранд” вже, на жаль, був остаточно втрачений раніше і відновити його неможливо.


Маріанна Гункевич

екскурсовод Львів

+380673538458, +380633087724

кодова фраза “нотатник мандрівника” дає знижку 10%