Перейти до вмісту

Львів’янка: сила чи слабкість?

Спитали мене нещодавно гості на екскурсії, чи мали жінки у Львові якісь права у давнину і чи могли розраховувати на їх захист у суді. Тож сьогодні розповідаю про права жінок у Львові.

Про Львів та права жінок у давнину

Так от, львів’янки мали доволі значні права як на ті часи і могли притягнути до суду своїх чоловіків за насильство над собою чи дітьми, за зраду, за несплату аліментів. Такі справи розглядалися офіційно в суді, тож жінки могли розраховувати на справедливість. Але була й зворотня дія – чоловік також міг подати до суду на невірну дружину чи, наприклад, за прилюдне приниження його гідності.

Як запевняє відомий дослідник історії Львова Ілько Лемко, один з найяскравіших судових процесів між дружиною та чоловіком трапився в середині XV ст. У 1449 р. вірменка Дзехан подала позов до суду на свого чоловіка Юрія з с. Мальчиці за те, що той ставився до неї як до служниці, поводився нечемно і принижував як рабиню. Чоловік відреагував зустрічним позовом, у якому звинувачував дружину у брехні й наклепництві.

Цей судовий процес тривав близько 10 років і зачепив багатьох відомих тоді міщан – навіть вище духовенство активно обговорювало можливі шляхи розв’язання суперечки. Суд порадив їм розлучитися і зрештою все це закінчилося добре для Дзехан, але не для Юрія – екс-дружина відсудила в нього чималий статок і залишила його банкрутом.

Через 2 століття трапилася чергова гучна судова справа – у 1634 р. міщанин Христофор Домбровський був засуджений за побиття дружини. І хоча він стверджував, що так боровся з її надмірною любов’ю до алкоголю, проте суд з тим не погодився. Вирок був дуже суворим: Христофор мав отримати 300 ударів батогом або різками і штрафом у розмірі 100 золотих червінців – просто таки карколомна сума на той час! Для порівняння, за ці гроші можна було купити 300!!! телят 😱

Жінки могли подавати позов до суду, якщо мали підозру у двоєженстві чоловіка – у такому разі його чекала страта.

А ще суворо каралися подружні зради. Для прикладу, у 1695 р. львів’янин Яцек Кулявчик отримав 200 ударів за зраду і побиття дружини. Його коханка Маріанна Папроцька отримала 300 ударів та була вигнана з міста як відьма – з поголеною та вимащеною дьогтем головою.


Маріанна Гункевич

екскурсовод Львів

+380673538458, +380633087724

кодова фраза “нотатник мандрівника” дає знижку 10%