Перейти до вмісту

ЛЬВІВСЬКІ ПАСАЖІ

Думаю, що більшість львів’ян чи гостей, які хоча б раз були у Львові чули про пасаж Андреоллі. А, якщо ходили на якусь екскурсію чи на обід до Гасової Лампи, то може й про пасаж Міколяша чули.

Звідки взялися пасажі? І які ще були у Львові?

Пасажі з’явилися у нас за Австрії – мода на них якраз ширилася Європою. Їхня головна функція – це, звичайно ж, торгівля. Пасажі стали прототипами наших сучасних торгових центрів. Люди полюбили їх за можливість і щось купити, і смачно поїсти, і відпочити.

🍬 Пасаж Андреоллі
Перший, знаходиться прямо на площі Ринок. Тут у 1803р. італієць Доменіко Андреоллі відкрив першу у Львові цукерню, де можна було скуштувати топленого шоколаду.

🍬 Пасаж Міколяша
Початок вулиці Коперника. Улюблене місце побачень, а ще тут була аптека “Під золотою зіркою”. Саме у ній винайшли ректифікат гасу і сконструювали гасові лампи у 1853р. Пасаж розбомбили під час Другої світової.

🍬 Пасаж Феллерів
Розташований біля Оперного театру. Помпезна будівля зі статуями Комерції і Торгівлі на аттику. Шимон Феллер зробив тут численні торгові площі, крамниці, тримав навіть невеличку друкарню поштівок.

🍬 Пасаж Гаусмана
Ми знаємо його як прохід Крива Липа. Єфраїм Гаусман був власником Гранд готелю і збудував поруч ще й пасаж. Посеред нього досі є старенька липа, якій понад 150р.

🍬 Пасаж Ґрюнерів
На площі Григоренка – тепер тут театр Воскресіння, а 2 роки тому відкрився готель і ресторан Ґрюнер. А сто років тому його називали жартома “львівський Бердичів”, бо всі крамниці там належали євреям. Була тут і своя “родзинка” – кінотеатр “Марисенька”. А ще філія компанії Philip’s.

🍬 Галерея Маріацька
Навпроти пам’ятника Міцкевичу. Її часто умовно сприймали як єдине ціле з пасажем Міколяша. Зараз тут працює супермаркет Арсен.

🍬 Пасаж Германів
Зараз вже не існує. Був на вулиці Сонячній (Куліша) і славився популярним театром “Колізей”.

🍬 Пасаж Ґрьодлів
Також вже не існує. А був поруч з церквою св. Ольги і Єлизавети. Брати Ґрьодлі облаштували тут великий кінотеатр, крамниці та навіть першу неонову рекламу у Львові. Постраждав під час Другої світової і був розібраний у 1950-х.

Читайте також: Україномовний блог про подорожі


Маріанна Гункевич

екскурсовод Львів

+380673538458, +380633087724

кодова фраза “нотатник мандрівника” дає знижку 10%