Перейти до вмісту

Львів і Тріумфальні арки

Так, саме тріумфальні арки – це не привиділося))) У нас вони справді колись були у Львові, але жодна не дожила до сьогодні, на жаль.

Що таке Тріумфальна арка.

Тріумфальні арки беруть свій початок ще з античних часів – їх ставили в якості привітання видатних полководців, на честь приїзду імператорів або ж під час інших урочистостей. А згодом ця традиція перекочувала й в інші епохи.

тріумфальні арки Львова

Тріумфальні арки у Львові

У Львові було десь понад десяток арок – я зустрічала цифри 10, 12 і 13 найчастіше.

Про перші 8 арок згадка сягає 1751 року, коли у Львові відбувалася видатна релігійна урочистість – коронація ікони Богородиці Провідниці у Домініканському костелі. Процесія, несучи ікону до храму, пройшла крізь 8 тріумфальних арок.

Про ці арки збереглися описи, ось для прикладу три із них:
1) арка на в’їзді на пл. Ринок була прикрашена статуєю Богородиці та ангелами;
2) арку біля Ратуші декорували емблемами та сюжетами з історії Львова;
3) арка біля Латинської Катедри була оздоблена теж статуєю Богородиці, а також апостолами і святими-домініканцями.

Наступна тріумфальна арка з’явилася у Львові рівно через 100 років – у 1851р. на честь візиту австрійського імператора Франца Йосифа. Стояла вона на сучасній пл. Міцкевича. До нас дійшла її літографія, де видно напис “Viribus Unitis” (спільними зусиллями) та 2-х лицарів.

Коли у 1880р. Франц Йосиф приїхав знову, то до його візиту спорудили вже 2 арки і одна з них стояла прямо навпроти двірця (залізничного вокзалу). Вона була подвійною – складалася з 2-х арок, була щедро прикрашена прапорами і зображеннями зброї та гербів.

Але найбільшою стала арка, зведена у 1894р. Цього року у Львові відбувалася Велика Крайова Виставка, яку мав відвідати імператор Франц Йосиф і понад мільйон осіб, що й сталося. Було вирішено однозначно ставити тріумфальну арку. Як і попереднього разу її звели навпроти двірця і знову двоарковою. Тільки тепер посередині додалася скульптура – бюст імператора, а вгорі були герби Австро-Угорщини та Львова. Попід аркою проходила колія електричного трамваю.

Всі наші арки були тимчасовими і тому ми можемо лише уявляти, як би вони виглядали у наші дні 🤔


Маріанна Гункевич

екскурсовод Львів

+380673538458, +380633087724

кодова фраза “нотатник мандрівника” дає знижку 10%